Kurzy ikonopisectví

3. - 6. 9. 2020 - kurz ikonopisu v klášteře sester Těšitelek v Rajhradě

Ikonopisecky kurz1. - 8. 11. 2020 - DUCHOVNÍ CVIČENÍ s tvorbou ikon - Hora Matky Boží Králíky

Cílem těchto kurzů je seznámení s tvorbou ikon – sakrálního křesťanského umění. Každý účastník by měl během kurzu vytvořit svoji vlastní ikonu, kterou si odnese s sebou domů.

Kontakt v případě zájmu nebo informace o kurzu: info@martindamian.cz

Pravidelně pořádám kurzy ikonopisectví. Během kurzu seznamuji účastníky s postupy a materiály, které jsou tradičně použity při tvorbě byzantských ikon. Každý účastník kurzu si vytvoří vlastní křesťanskou ikonu okrášlenou plátkovým zlatem. Účastníci kurzu se naučí připravovat dřevo, nanášet levkas, zlatit ikonu a míchat barvy z přírodních pigmentů, tzv. žloutkovou temperu. Snažím se vždy, aby v době konání kurzu panovala přátelská a duchovní atmosféra a tak se stávají kurzy malými exerciciemi.

Kurzu ikonopisu se v roce 2016 zúčastnila též zatím nejstarší účastnice Jarmilka ve věku 90-ti let. Fotografie z kurzů si můžete prohlédnout zde:  Kurz Praha, Kurz Sázava, Kurz Újezd u Uničova

Léto 2015

Když čekáme návštěvu a vyhlížíme ji oknem, důležitý je pohled na toho, kdo přichází. Okno nám pouze pomáhá k tomu, abychom mohli dotyčného vyhlížet. Okno není předmětem našeho zájmu. Předmětem našeho zájmu je přicházející člověk. A podobné je to i s křesťanskými ikonami. Zdají se být předmětem úcty, ale ve skutečnosti předmětem úcty je zobrazený světec.                                                                                         

Začátkem srpna proběhl kurz ikonopisu v Sázavě.

Kurz ikonopisu Kurz ikonopisu Kurz ikonopisu Kurz ikonopisu

Podzim 2013

Kurz tvorby ikon na pozdim 2013, který se konal v bývalém kapucínském klášteře v Újezdě u Uničova, byl zahájen slavností svatého Františka z Assisi. Během víkendu vzniklo mnoho krásných ikon. Pro velký zájem účastníků se bude další kurz konat na podzim 2014 opět v tomto krásném duchovním prostoru.

kurz ikonopisu kurz ikonopisu kurz ikonopisu kurz ikonopisu kurz ikonopisu

Léto 2013

V rámci výstavy mých ikon v Sázavském klášteře jsem pořádal také kurz tvorby křesťanských ikon. Během kurzu panovala duchovní atmosféra a kurz se tím stal malými exerciciemi. Každý účastník si vytvořil vlastní ikonu, kterou si odvezl do svého domova.

kurz ikon kurz ikon kurz ikon kurz ikon kurz ikon

Jaro 2012

Ve dnech 2. - 3. 6. 2012 proběhl první víkendový kurz ikonopisectví ve výtvarné škole v Plzni. Účastníci se seznámili s postupy při tvorbě ikon a s materiály, které se tradičně používají. Během víkendu si každý vytvořil svou vlastní ikonu zdobenou 24 karátovým zlatem. Účastníci se naučili, jak si připravit dřevo, přilepit plátno, nanést levkaz, zlatit ikonu a namíchat barvy z příprodních pigmentů. Kurz proběhl v duchovní a pokojné atmosféře.

kurz ikon kurz ikon kurz ikon kurz ikon kurz ikon